Nadačný fond Slovenských elektrární podporí projekty pre deti pri návrate do škôl
Vzdelávanie našich detí je dôležité pre ich budúcnosť, ale aj pre budúcnosť a úspech našej krajiny. V uplynulom roku bol z dôvodu zlej epidemickej situácie vzdelávací proces na Slovensku mimoriadne náročný. S jeho dôsledkami sa budú žiaci a ich pedagógovia vyrovnávať dlhší čas. Aby toto obdobie bolo čo najkratšie a aby bolo využité čo najefektívnejšie, rozhodol sa Nadačný fond Slovenských elektrární v Nadácii Pontis podporiť projekty, ktoré prostredníctvom grantového programu Energia pre vzdelanie 2021 pomôžu preklenúť dôsledky vzniknutej situácie počas obdobia pandémie, keď boli žiaci vylúčení z kolektívov a vzdelávali sa dištančne.
Cieľom grantovej výzvy je podporiť deti, ale aj učiteľov pri návrate do škôl, preklenutie tohto ťažkého obdobia, urýchlenie procesu adaptácie a posilnenie motivácie detí do ďalšieho vzdelávania. Zameriavame sa na zníženie rozdielov vo vzdelávaní spôsobených pandémiou, špecificky v prípade detí, ktoré boli vylúčené z online vzdelávania, ako aj návrat k rozvojovým aktivitám detí napríklad prostredníctvom krúžkovej činnosti, Centier voľného času či jarných a letných škôl a podobne.
Nadačný fond Slovenské elektrárne pri Nadácii Pontis vyčlenil v roku 2021 na podporu tohto projektu celkovo 50 000 EUR.
Cieľová skupina
Deti navštevujúce základné školy.
Kto sa môže uchádzať o podporu?
- Základné školy a špeciálne základné školy,
- Základné školy a špeciálne základné školy prostredníctvom rodičovských alebo občianskych združení pôsobiacich pri školách,
- Mimovládne, neziskové organizácie a občianske združenia, ktoré sa venujú inovatívnemu, neformálnemu alebo inkluzívnemu vzdelávaniu.
O aký grant môže subjekt žiadať?
- Minimálna výška grantu je 1000 EUR, maximálna suma grantu je 3 000 EUR.
- V systéme Darca uveďte žiadanú sumu, najviac 3 000 EUR.
Pozor: Grant bude vyplatený v dvoch splátkach: 70 % sumy po podpísaní zmluvy o poskytnutí grantu a 30 % sumy po doručení záverečnej správy o využití grantu.
Aké aktivity podporíme?
Zážitkové vzdelávacie aktivity pre žiakov a žiačky: kreatívne, inovatívne, neformálne vzdelávacie aktivity a workshopy, rozvoj sociálnych zručností detí, rozvojové, tvorivé aktivity, jarné a letné školy, letné tábory (denné aj pobytové), školských asistentov, zapájanie budúcich učiteľov a učiteľky ako mentorov/dobrovoľníkov.
Na čo bude možné využiť grant?
Grant je možné využiť na zakúpenie materiálu, pomôcok na školenia, aktivity pre deti, lektorov vzdelávania, ubytovanie a stravu a iné aktivity priamo súvisiace s nákladmi na realizáciu zážitkových vzdelávacích aktivít.
Hodnotiace kritériá:
- Prínos projektu – kvalitne a detailne popísaný dopad aktivít na vzdelávanie a na rozvoj sociálnych zručností detí,
- kvalitne, konkrétne, kreatívne vypracovaný plán aktivít,
- zásah projektu a jeho udržateľnosť,
- dôraz na inklúziu a inkluzívne vzdelávanie,
- zaangažovanie a spolupráca pri aktivitách s inými organizáciami a dobrovoľníkmi/dobrovoľníčkami,
- primeranosť a efektívnosť rozpočtu.
Postup a povinné prílohy pri zasielaní projektov
Najneskôr do 21. marca 2021 (do 23:55) je potrebné:
- Registrovať sa na stránke Darca.sk (darca: Nadačný fond Slovenských elektrární, program: SE Energia pre vzdelanie 2021);
- vyplniť projektový formulár na stránke Darca.sk;
- prílohy výpis z účtu a kópiu štatútu, zriaďovacej listiny alebo stanov organizácie vrátane všetkých zmien (dodatkov) je potrebné priložiť až po schválení projektu hodnotiacou komisiou, k čomu vás vyzveme písomne v Darca.sk;
- formuláre sa posielajú len elektronicky na uvedenej stránke.
Podmienky grantovej výzvy
Ak žiadateľ o grant uspeje, je potrebné, aby po skončení realizácie projektu zaslal:
- Vyúčtovanie grantu – to znamená úplné a správne doklady potvrdzujúce náležité čerpanie grantu podľa pokynov, ktoré nájdete zverejnené na prihlasovacej stránke www.darca.sk v časti súbory na stiahnutie najneskôr do 15. októbra 2021 poštou na adresu Nadácie Pontis (Zelinárska 2, 821 08 Bratislava).
Položky, ktoré uvediete v rozpočte budú musieť byť riadne vyúčtované a zdokladované. Pre vedenie účtovníctva platí zákon o účtovníctve č. 431/2002 Zb. v zmysle platných noviel k tomuto zákonu vydaných Národnou radou Slovenskej republiky. Je dôležité podľa tohto zákona postupovať pri účtovaní a vyúčtovaní projektu. Podľa typu nákladu môže byť potrebné dodržať aj iné platné zákony, napr. §50 zákona o dani z príjmov (pravidlá pre podiel dane, tzv. 2 %), Autorský zákon, Zákonník práce. Položky v rozpočte, ktoré nebudú správne a riadne vyúčtované, budú musieť byť vrátené Nadácii Pontis v sume nesprávne vyúčtovaných rozpočtových položiek.
- Elektronické podanie záverečnej správy cez Darca.sk najneskôr do 15. októbra 2021.
- Súčasťou záverečnej správy bude 5 fotografií z realizácie projektu.
Termíny, ktoré je dobré si pamätať
17. február 2021: Vyhlásenie výzvy
21. marec 2021 (do 23:55): Uzávierka prijímania žiadostí o grant
9. apríl 2021: Zverejnenie výsledkov
apríl 2021 – september 2021: Realizácia projektov
15. október 2021: Zaslanie záverečnej správy s vyúčtovaním
Kto bude projekty hodnotiť?
Projekty, ktoré budú spĺňať všetky uvedené kritériá a budú zaslané v stanovenom termíne, vyhodnotí nezávislá hodnotiaca komisia.
Kedy sa dozviete výsledky?
Výsledky hodnotenia budú známe do 9. apríla 2021. Úspešní žiadatelia budú kontaktovaní Nadáciou Pontis, s ktorou podpíšu zmluvu o poskytnutí grantu.